(773) 777-4444

3115 N Harlem Ave # 300 Chicago, IL 60634

ŚLEPOTA

Czym jest ślepota?

Okuliści używają określenia „ślepota” odnośnie każdego stanu oczu, którego nie można wyleczyć za pomocą okularów, soczewek kontaktowych, lekarstwa lub operacji. Jest to znaczne lub całkowite zaburzenie widzenia, którego w żaden sposób nie da się skorygować. Istnieje jednak wiele sposobów i urządzeń, dzięki którym można zachować swoją niezależność i normalnie funkcjonować w społeczeństwie. W Stanach Zjednoczonych około 2% osób cierpi z powodu znacznej utraty wzroku lub ślepoty. (AllAboutVision.com)

Przyczyny ślepoty

Ślepota może być spowodowana nieleczonymi wadami lub chorobami narządu wzrokowego, takimi jak: zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma lub jaskra. Następujące objawy każdego z wyżej wymienionych schorzeń może prowadzić do ślepoty:

Zwyrodnienie plamki żółtej powoduje niewyraźne widzenie i martwe punkty w samym centrum pola widzenia.

Zaćma powoduje mgliste i niewyraźne widzenie oraz utratę zdolności do rozróżniania kolorów.

Osoby cierpiące na jaskrę często tracą widzenie peryferyjne oraz mają problem z postrzeganiem rzeczy, które nie są bezpośrednio przed nimi.

Cukrzyca prowadzi do retinopatii cukrzycowej, która z kolei powoduje niewyraźne, rozmazane widzenie oraz całkowitą utratę wzroku.

Oznakami utraty wzroku mogą być: światłowstręt oraz brak zdolności rozpoznawania barw lub rozróżnianie bardzo słabe. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, natychmiast skontaktuj się z okulistą. Możesz wypełnić formularz na naszej stronie internetowej lub skontaktować się z naszym personelem dzwoniąc pod numer (773) 777-4444.

Życie ze ślepotą

Jeśli masz wrażenie że doświadczasz jakiegokolwiek problemu ze wzrokiem najważniejsze jest jak najszybsze skontaktowanie się z okulistą. W wielu przypadkach ślepota może być wynikiem nieleczonych wad lub chorób oczu, które stale się rozwijają. Należy jednak pamiętać, że istnieje wiele sposobów wykonywania codziennych czynności, które umożliwiają osobom cierpiącym na ślepotę normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Aparat OrCam

Nasi okuliści zalecają korzystanie z pomocy wizualnej OrCam. OrCam jest narzędziem, które pomaga pacjentom, cierpiącym na ślepotę, zachować niezależność i wykorzystać w pełni zachowane możliwości wzroku. Urządzenie, które umieszcza się na oczach, podobnie jak okulary, potrafi rozpoznać wiele rzeczy, których oczy pacjenta nie są w stanie zobaczyć. OrCam może nauczyć się rozpoznawać twarze, czytać książki a nawet rejestrować przestrzeń, dzięki czemu jest w stanie zapewnić użytkownikowi podstawową nawigację. Pomimo tego, że urządzenie nie jest w stanie zastąpić całkowicie zdolności widzenia, potrafi uzupełnić braki, dzięki czemu pacjenci mogą być choć trochę bardziej niezależni w wykonywaniu prostych, codziennych czynności.

Tradycyjne szkolenia i terapie

Istnieje wiele szkoleń dla osób niedowidzących, na których można nauczyć się nowych sposobów wykonywania czynności życia codziennego, ale także trików, dzięki którym łatwiejsze jest zmaganie się z trudnościami spowodowanymi ślepotą. Metody te obejmują uczenie się pewnych technik obejścia niektórych procedur, korzystanie ze szkła powiększającego, a także korzystanie z narzędzi pomocnych przy poruszaniu się po mieście.

Jak wspomniano wcześniej, znaczna utrata zdolności widzenia może być do uniknięcia, jeśli wada lub choroba oczu jest wykryta we wczesnym stadium. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego wzroku, prosimy o kontakt z naszą kliniką. Możesz wypełnić formularz na naszej stronie internetowej lub skontaktować się z naszym personelem dzwoniąc pod numer (773) 777-4444.