(773) 777-4444

3115 N Harlem Ave # 300 Chicago, IL 60634

PRK/LASIK

Co to jest operacja PRK?

PRKPRK (skrót od photorefractive keratectomy), jest zabiegiem realizowanym za pomocą lasera ekscymerowego, który wykonywany był znacznie wcześniej niż LASIK. Jest wciąż szeroko stosowany przez lekarzy okulistów jako skuteczny w leczeniu krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Dr Kraff wykonuje zabieg PRK od 1991 roku, kiedy był jednym z głównych naukowców w badaniach klinicznych dla FDA. Zarówno PRK jak i LASIK mają na celu skorygowanie wady wzroku poprzez zmianę kształtu rogówki. W większości przypadków PRK jest lepszym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają zbyt cienkie rogówki i/lub zespół suchego oka.

LASIK a PRK

Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma procedurami, jest miejsce, w którym stosowany jest laser. Przy zabiegu PRK, laser zmienia tylko powierzchnię rogówki i jej kształt, natomiast podczas zabiegu LASIK, zewnętrzna część rogówki (tzw. „klapka” lub „płatek”) jest najpierw nacinana, aby umożliwione było dojście do jej wewnętrznej warstwy. Po dokładnym ukształtowaniu środkowej części, wcześniej nacięta „klapka” umieszczana jest z powrotem w to samo miejsce.

Przy zabiegu PRK nie wykonuje się żadnych nacięć. Tkanki zewnętrznej warstwy rogówki są usuwane za pomocą specjalnej „szczotki”, dzięki czemu możliwe jest późniejsze kształtowanie jej powierzchni przy użyciu lasera. Dlatego właśnie PRK jest znacznie lepszą opcją dla osób, które mają zbyt cienką rogówkę. Po wszystkim, pacjentowi przepisuje się krople do oczu, które przyspieszają gojenie.

Rezultaty po zabiegu PRK

Pacjenci mogą się spodziewać podobnych rezultatów zarówno po LASIK jak i PRK. Około 80% do 90% pacjentów po zabiegu PRK ma wzrok 20/20 bez okularów lub soczewek kontaktowych. Rok po zabiegu 95% do 98% osób doświadcza poprawy (nawet do 20/40).

Jedyną znaczącą różnicą jest regeneracja. Większość pacjentów doświadcza dyskomfortu przez pierwsze 2 dni po zabiegu.

Which procedure is best? – Która procedura jest lepsza?

Nasi okuliści są ekspertami w różnych formach chirurgii laserowej oka. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jaka procedura będzie najbardziej odpowiednia dla Twojego stanu zdrowia.

Aby umówić się na bezpłatną konsultację, możesz wypełnić formularz na naszej stronie lub