(773) 777-4444

3115 N Harlem Ave # 300 Chicago, IL 60634

Centrum Jaskry

Co to jest jaskra?

GlaucomaW gruncie rzeczy jaskra jest zlepkiem chorób, które mogą mieć wpływ na nerw wzrokowy oka, który łączy siatkówkę z mózgiem. W przypadku uszkodzenia nerwu wzrokowego, niektóre odbierane informacje nie docierają poprawnie do płatów potylicznych mózgu, gdzie są analizowane i przetwarzane w obraz. Jaskra dotyka najczęściej ludzi po 40-tym roku życia, z czasem pogłębiając się. Na jaskrę cierpi ponad 3 miliony Amerykanów. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie mogą uratować wzrok.

Przyczyny jaskry

Ciśnienie oka wpływa bezpośrednio na nerw wzrokowy, a więc jest ściśle związane z jaskrą. Najczęstszą przyczyną podwyższonego ciśnienia może być nieprawidłowe krążenie płynów w gałce ocznej. Zator cieczy powoduje nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, który bezpośrednio wpływa na nerw wzrokowy. Przyczyny takich gwałtownych zahamowań płynów nie są w pełni znane, jednak istnieje teoria, że jest to przypadłość dziedziczna. Trwale uszkodzony nerw może powodować znaczące zmiany, a nawet całkowitą utratę wzorku. Jeśli jaskra występuje w rodzinie zalecane są regularne kontrole u okulisty, aby możliwe było wczesne wykrycie choroby.

Rodzaje jaskry

Choć istnieją różne przyczyny wystąpienia jaskry, chorobę można podzielić na dwa typy, różniące się objawami klinicznymi.

Jaskra przewlekła otwartego kąta

Jest to najbardziej rozpowszechniony typ w Ameryce, a szansa na rozwój tego typu jaskry wzrasta wraz z wiekiem. Ciśnienie wewnątrz oka narasta powoli, stopniowo prowadząc do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Czasami nawet zdarza się, że oko staje się wrażliwe na normalny poziom ciśnienia, co zwykle powoduje trwałe zmiany w nerwie wzrokowym. Pacjent cierpiący na ten rodzaj choroby musi regularnie odwiedzać okulistę, w przeciwnym wypadku może dojść do całkowitej utraty wzroku.

Objawy jaskry otwartego kąta

Większość osób nie zauważa pierwszych objawów na początkowych etapach jaskry otwartego kąta, a ich wzrok wydaje się być normalny. W pewnym momencie jednak pacjent zaczyna dostrzegać drobne ubytki w polu widzenia. Choć wpierw mogą się one wydawać małe i nieistotne, z czasem zaczną się powiększać. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś/aś obniżenia ostrości wzroku, zawężonego pola widzenia, lub minimalnych ubytków, niezwłocznie skontaktuj się z naszym gabinetem.

Jaskra z wąskim kątem przesączania

W przypadku tego typu jaskry, tęczówka może znajdować się bardzo blisko otworków, przez które odprowadzany jest płyn, co powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia, zwanym „ostrym atakiem jaskry”. Nagłe zahamowanie odpływu cieczy, powoduje ostry nacisk na nerw wzrokowy, który może prowadzić do ślepoty. Aby zapobiec utracie wzroku, musisz natychmiast udać się do okulisty lub na ostry dyżur.

Objawy jaskry z wąskim kątem przesączania

  • Rozmyty obraz
  • Bóle głowy
  • Nudności
  • Wymioty
  • Aureole nad światłami
  • Ekstremalny ból

U osób cierpiących na dalekowzroczność, tęczówka z reguły znajduje się blisko drogi odpływu cieczy wodnistej. Jeśli doświadczysz któregokolwiek z powyższych objawów natychmiast skontaktuj się z okulistą. Na początku objawy nie są odczuwalne, jednak niezbędne jest szybkie postępowanie aby uratować wzrok. Jeśli jaskra występuje w rodzinie, prosimy o wypełnienie.