(773) 777-4444

3115 N Harlem Ave # 300 Chicago, IL 60634

CENTRUM LECZENIA ZAĆMY

Co to jest katarakta (zaćma)?

CataractsZaćma oznacza zmętnienie soczewki w oku. W zdrowym oku, światło przechodzi przez zewnętrzną powierzchnię oka, poprzez przezroczystą soczewkę, prosto na siatkówkę w tylnej części gałki ocznej. Siatkówka jest tym elementem, który przekształca światło w sygnały nerwowe, które są wysyłane do mózgu, aby dać nam widziany obraz. Gdy w soczewce rozwija się zaćma, obraz wysyłany do mózgu mętnieje, powodując pogorszenie wzroku. Zaćma zwykle rozwija się powoli i nie wykazuje silnych objawów we wczesnym stadium. Jednak w miarę postępu zmętnienia, zaćma zaczyna zaburzać widzenie, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Osoba doświadczająca znacznego pogorszenia wzroku powinna jak najszybciej skontaktować się z okulistą, aby rozpocząć leczenie.

Kiedy występują pierwsze objawy zaćmy?

Najczęstszym czynnikiem odpowiadającym za powstanie zaćmy jest wiek. U większości osób rozwój zaćmy zaczyna się po 40-tym roku życia, jednak objawy są nieduże i znacząco nie wpływają na czynności życia codziennego. Jednak po 60-tym roku życia dolegliwości stają się co raz bardziej uciążliwe. (National Eye Institute)

Zaćma jest niezwykle częstym schorzeniem. Znacznie więcej osób cierpi na zaćmę, niż na jaskrę, zwyrodnienie plamki żółtej, czy retinopatię cukrzycową. (Prevent Blindness America)

Choć zaćma jest najczęściej związana z wiekiem, jest też kilka innych czynników, które mogą wpływać na jej wystąpienie. Zaćmę wiąże się również z paleniem tytoniu i spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu. Oddziaływać mogą warunki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia i działanie promieni słonecznych. Może być także konsekwencją różnych chorób, np. cukrzycy. Niezależnie od wieku musimy kontrolować stan naszego wzroku, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka.

Przyczyny zaćmy

Naturalna soczewka oka działa jak obiektyw aparatu fotograficznego, skupiając światło, które ogniskuje się na siatkówce (klisza). Soczewka składa się głównie z wody i protein. W miarę starzenia się organizmu, niektóre białka w soczewkach mogą się sklejać, formując brązowe zabarwienia, które tworzą mgłę na powierzchni soczewki. W początkowym stadium zaćmy, można zauważyć niewielkie zmiany w widzianym obrazie w postaci problemu z rozpoznaniem kolorów. Niestety, z biegiem czasu, zmętnione tkanki rozrastają się, powodując znaczną degenerację wzroku.

Jakie są objawy zaćmy?

Większość osób cierpiących na zaćmę będzie wykazywać niektóre lub wszystkie z następujących objawów:

  • Zachmurzone i/lub niewyraźne widzenie
  • Słabe widzenie w nocy
  • Światłowstręt
  • Zdwojenie obrazu widzianego jednym okiem
  • Częstsza zmiana mocy okularów lub soczewek kontaktowych
  • Zmniejszenie intensywności kolorów
  • Konieczność czytania w jaśniejszym świetle

Nie są to jedyne możliwe objawy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy związane z narządem wzroku, zadzwoń pod numer (773) 777-4444 lub wypełnij formularz na naszej stronie internetowej, aby umówić się na konsultację z naszym specjalistą.

JAKIE SĄ OPCJE LECZENIA ZAĆMY?

Leczenie tradycyjne

We wczesnej fazie zaćmy poprawę widzenia może zapewnić noszenie okularów, okulary z powłoką antyodblaskową lub używanie szkieł powiększających. Z wiekiem dolegliwości mogą stać się co raz bardziej problematyczne, dlatego istnieje opcja chirurgicznego usunięcia zaćmy.

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy jest najczęściej wykonywaną operacją oczu w Ameryce, po której rzadko występują jakiekolwiek powikłania. W samych Stanach Zjednoczonych okuliści wykonują ponad 3,7 mln operacji rocznie.

OPERACJĘ ZAĆMY WYKONUJEMY NA DWA RÓŻNE SPOSOBY:

Refrakcyjna wymiana soczewki:

Podczas tej procedury naturalna soczewka wraz z przebarwionymi tkankami jest całkowicie usuwana i zastąpiona sztuczną wewnątrzgałkową soczewką IOL. Ten typ operacji zaćmy, polega na wykonaniu małego nacięcia, przez które usuwa się naturalną soczewkę za pomocą ultradźwięków. W taki sposób zmętniała soczewka może być zastąpiona nową, sztuczną soczewką.

Implanty IOL są powszechnie stosowane przez specjalistów okulistyki nie tylko w przypadku katarakt. Służą także do korygowania takich dolegliwości jak zwyrodnienie plamki żółtej, starczowzroczność i dalekowzroczność.

Różne rodzaje soczewek służą do korygowania różnych wad wzroku. Nasi specjaliści pomogą Państwu odnaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie.

Laserowa chirurgia zaćmy

Od niedawna możliwe jest laserowe leczenie zaćmy. Polega ono na defragmentacji soczewki, którą następnie usuwa się kawałek po kawałku. Dowiedziono, że laserowa metoda usuwania soczewki jest bardziej dokładna, zwiększając bezpieczeństwo podczas operacji.

Dr Manus Kraff był pierwszym okulistą, który wykonał laserową operację zaćmy w Chicago w